Salvadoro Dali realybę pasitinkant

Senai knietėjo pasidalinti viena iš neįprastų patirčių, susijusių su dailininko Salvadoro Dali kūryba. Vis nebuvo aišku – kur, kada ir kokia forma. Galbūt už šios netikėtos patirties glūdi meno kūrinių suvokimo idėjos, kurios yra išdėstytos “Namų dizainas” svetainės puslapiuose.

Kodėl mintys apie šią patirtį atsidūrė “Pasidaryk idėjos” svetainėje?

Berašant straipsnį apie dinamišką vazelės dizainą, kuris lyg atgaivina materialią indo formą, dar kartą priminė…

… kažkada lankytą Salvadoro Dali muziejų – teatrą, Ispanijoje.

Priskirkime šią patirtį, kurią greičiausiai galite pakartoti ir Jūs, Suvokiu pats kategorijai.

Reklama

Jau bevažiuojat link pastato, pasimatė kiaušinių formos dekoras ant fasado sienų. ” – Jei aš mirsiu, aš nemirsiu visiškai.” – sakė Salvador Dali.

Teatro-Museo-Figueras dali

Vaikštinėjant po muziejų, buvo įdomu susipažinti ar iš arčiau pamatyti daugelį, tik žurnalų ir katalogų puslapiuose matytų, menininko kūrinių. Gana įprasta ir suprantama pasaulietiška patirtis, galima bus pasakyti: ” – buvau dailininko Salvadoro Dali muziejuje, mačiau tai.” Lankytinos vietos – pliusiukas padėtas, buvau ten…

Vieni “kolekcionuoja” namus, automobilius, rūbus, kiti keliones po tolimas ar egzotiškas šalis, treti – transcendentines patirtis. Netikėtai planuojamas antros rūšies kolekcijos eksponatas, transformavosi į trečios kategorijos “organizmą”.

Tik įėjus į muziejaus (buvusio teatro) holą, priešais duris, ant pagrindinės sienos kabo didžiulis paveikslas —–

dali-theatre-1 paveikslas hole

didžiulis,——- per visą pagrindinę sieną.. Pasivaikščiojus po muziejų, apžiūrėjus Dali paveikslus ir grįžus atgal į holą, kažkur minčių kampučiuose šmėksčiojo mintys: ” – kodėl, lyg ir neišbaigtas, didžiulis paveikslas, pakabintas pagrindiniame Dali muziejaus hole? Ir, tik įėjus į muziejų, pagrindiniame foje pamatai jį? – rudai gelsvos spalvos žmogaus kūnas; galva, pradedantis skilti galvos kiaušas; durys po krūtine – įėjimas į ką tai, nesimato kur..” Šioks toks nusivylimas apima, kažko trūksta… kažko nesupranti… (kas žadate apsilankyti Dali muziejuje – teatre, – toliau neskaitykite… nebeįdomu žiūrėti filmą, jei jau žinai jo pabaigą)

figueres holas

Priešais paveikslą, kitoje holo pusėje yra stiklinė siena, už kurios yra vidinis kiemelis, pro kurį įeinama į muziejų… Dar kartą išėjus į vidaus kiemelį ir netikėtai – kiaurai, pro stiklinę sieną, pažvelgus į žmogaus, su skylančia galva ir durimis krūtinėje, paveikslą –

dali-museum-cem-stogas kiemas

——-atsivėrė siurreali realybė ———–

—–visas kiemelis; skulptūros nišose priešais; rolsroisas; kolona su valtimi; žmonės kiemelyje, – visi mes atsispindėjome šiame paveiksle, visi mes buvome šiame paveiksle, – mes vaikščiojome po Dali paveikslą…

Galvos kiaušo materiali dalis skilo.. Ir tapo aišku, kam tos durys kūne, – visa tapo atspindžiu tame “neišbaigtame” kūne ir pačiame paveiksle. Mes išbaigėme paveikslą, ir kiekvieną dieną paveikslą išbaiginėja vis kiti muziejaus lankytojai, vis kiti Dali teatro “aktoriai”.

Dali paveiksle atvaizduotas žmogaus kūnas, beskylanti galva, durys į – atsivėrusią paveikslo realybę. Toks štai – laike ir erdvėje atgyjantis Salvadoro Dali paveikslas – gyvenimo TEATRAS.

 

Reklama